Depresja to narastający w naszych czasach problem zdrowotny i społeczny. Niestety, ale coraz częściej dotyka także dzieci i młodzież. Statystyki dotyczące skali problemu, w tym myśli i prób samobójczych podejmowanych przez młodych ludzi są alarmujące. W ramach tegorocznej 15.edycji kampanii edukacyjno  - społecznej  Forum Przeciw Depresji, której organizatorem jest Servier Polska szczególna uwaga zwrócona zostaje na problem nastoletniej depresji.

Nastoletnia depresja to poważna choroba, przewlekłe zaburzenie, a nie przejaw złego zachowania czy chwilowe obniżenie nastroju, choć pierwsze symptomy depresji mogą być mylone z młodzieńczym buntem, a przez to często bagatelizowane przez otoczenie. Przyczyny epizodów depresyjnych u dzieci i młodzieży wynikać mogą z wielu czynników, jak choćby: nieradzenie sobie z wymaganiami, brak akceptacji przez grupę rówieśniczą, doświadczaniem agresji czy przemocy/cyberprzemocy, niepowodzenia w nauce, trudna sytuacja rodzinna, itd.  Obecna sytuacja izolacji nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie dzieci i młodzieży, bo zachowania depresyjne potęguje ograniczenie kontaktów społecznych. Mocno zawężony kontakt z rówieśnikami i spędzanie znacznej liczby godzin w ciągu doby w domu często powoduje frustrację oraz wpływa na ich stan psychiczny. Młodzi ludzie często czują się przemęczeni i osamotnieni. Obserwacja dziecka to podstawa w rozpoznaniu problemu. Diagnozę jednak w tym zakresie może postawić specjalista – lekarz psychiatra. Konsultacji w tym zakresie udzielają także psycholodzy.

Na stronie Forum Przeciw Depresji w strefie dla rodzica znajdą znajdą Państwo poradnik dla rodziców oraz krótkie filmy dotyczące powyższego zagadnienia.

Strona Forum Przeciw Depresji

A pod tym linkiem numery telefonów antydepresyjnych.

Poradnik porusza najważniejsze zagadnienia związane z depresją wśród nastolatków, pomaga zrozumieć jakie są przyczyny depresji i jej objawy. Można w nim również znaleźć wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem i jak go wspierać w chorobie. Wiedza to podstawa, by właściwie i w porę reagować.

Pedagog szkolny J.Mochol