Uczniowie klas 1-3 ubrane w kolorach czerownym, białym i zielonym inscenizują ruchem piosenkę - program Szkolnego Dnia Profilaktyki28 września 2022 r. pod hasłem „Prawda, dobro, piękno – na wartościach budujemy, nie uzależniamy się, nie hejtujemy” odbył się kolejny Szkolny Dzień Profilaktyki, zorganizowany jako wydarzenie z udziałem wszystkich uczniów. Obchody Szkolnego Dnia Profilaktyki skoncentrowane były na dwóch obszarach tematycznych:
- uniwersalne wartości: prawda, dobro, piękno - dostrzeganie, rozumienie, tworzenie, kierowanie się nimi w życiu;
- profilaktyka uzależnień behawioralnych (siecioholizm, fonoholizm), budowanie satysfakcjonujących, rzeczywistych relacji rówieśniczych, wolnych od hejtu, cyberprzemocy.

Program imprezy   różnicowany został  z uwzględnieniem grup wiekowych. Blok programowy w klasach I - III obejmował zajęcia wychowawczo - profilaktyczne przeprowadzone przez wychowawców klas, udział w konkursie plastycznym pt. “Piękny świat wokół nas” oraz wspólne spotkanie wszystkich dzieci – podsumowanie obchodów Szkolnego Dnia Profilaktyki. Warsztaty zrealizowano według jednego, przygotowanego na tę okazję scenariusza pt. „Wartości”. W ramach konkursu plastycznego dzieci wykonały klasowy plakat dotyczący tematyki dobra, piękna i prawdy. Prace na zakończenie wyeksponowane zostały na szkolnym korytarzu obok wcześniej przygotowanej dekoracji - „Drzewa dobrych myśli i słów”. Ostatnim punktem programu było odśpiewania przez wszystkie dzieci piosenki pt. „W górę”, wpisującej się tematycznie w hasło Szkolnego Dnia Profilaktyki. Podsumowanie wydarzenia odbyło się z udziałem pełnomocnika Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Pani Karoliny Biernackiej. Za udział w konkursie plastycznym oddziały klasowe  otrzymały dyplomy oraz piłki, a uczniowie klasy pierwszej także gry planszowe. Tego dnia dzieci z poszczególnych klas przyszły do szkoły ubrane w wybranym,  kolorze, co było dodatkowym elementem budującym wspólnotowość.
    Uczniowie drugiego etapu edukacji również uczestniczyli w warsztatach wychowawczo –profilaktycznych przeprowadzonych przez  wychowawców klas: klasy IV – VI  pt. „Moje wartości w życiu”;  klasy VII – VIII pt. „Świat ludzkich wartości”.
    W ramach obchodów Szkolnego Dnia Profilaktyki dla uczniów klas IV-VIII przygotowano trzy konkursy:
konkurs fotograficzny  pt. „Prawda, dobro, piękno w obiektywie”,
konkurs literacki pt. „Piękny świat wokół nas”,
konkurs na dekorację drzwi  pt. „Dzień dobrych myśli i słów”.
    Konkurs literacki oraz konkurs na dekorację drzwi były formą współzawodnictwa oddziałów klasowych. W pierwszym z nich uczniowie, podzieleni na kilkuosobowe grupy, układali wierszyki odnoszące się do przywołanego hasła, związanego także z brakiem akceptacji dla hejtu i jakiejkolwiek formy krzywdzenia innych oraz odrzuceniem uzależnień.  Jury spośród  prac dokonało wyboru najbardziej trafnych i poprawnych językowo wierszyków, które na zakończenie imprezy odczytano wszystkim uczniom. Wyłonione drużyny otrzymały pamiątkowy dyplom dla klasy oraz indywidualne nagrody rzeczowe.
    W konkursie pt. „Dzień dobrych myśli i słów” uczniowie ozdobili drzwi swoich sal lekcyjnych przygotowanymi wcześniej elementami plastycznymi, sentencjami i pozytywnymi wyrazami. W ten sposób powstały bardzo barwne dekoracje, które pozostały w ekspozycji  na szkolnych korytarzach. Również w tym konkursie jury wyłoniło zdobywców I, II i III miejsca. Zwycięskie oddziały otrzymały gry planszowe oraz pamiątkowe dyplomy.
    W ramach obchodów Szkolnego Dnia Profilaktyki rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny stanowiący konkurencję indywidualną. Fotografie ukazujące piękno, prawdę, dobro  przekazało 5 uczniów. Spośród uczestników wyłoniono zdobywców pierwszych miejsc, ale dyplomami i nagrodami rzeczowymi nagrodzeni zostali wszyscy konkursowicze.
    Uczniowie klas IV-VIII tego dnia wzięli także udział w Społecznym Programie Profilaktyki Uzależnień pt. „Wspierajmy się” w wykonaniu Sławomira Pyrko - muzyka, autora piosenek, a jednocześnie  profilaktyka - terapeuty uzależnień.  Z uwagi na konieczność odpowiedniego do wieku doboru treści i specyfiki przekazu, dzieci i młodzież podzielona została na dwie grupy. Program poruszał zagadnienia świadomych i mądrych decyzji dotyczących życia bez uzależnień od papierosów, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz od telefonu i internetu; konsekwencji nałogów, wskazywał na możliwość abstynencji; poruszał temat  relacji międzyludzkich, dbałości o nie, rezygnacji z hejtu, wulgarności. Artysta uzupełniał pogadankę  twórczością muzyczną. Wykonywane przez muzyka piosenki również niosły profilaktyczny przekaz.
    Obecność wszystkich uczniów w sali gimnastycznej była okazją do spotkania z zaproszonymi gośćmi. Do udziału w wydarzeniu zaproszono przedstawicieli Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Annopolu, Przewodniczącą  Komisji Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych, Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Annopolu, przedstawicieli Komisariatu Policji w Annopolu oraz Przewodniczącą Rady Rodziców. Swoje słowa do społeczności szkolnej skierowała pełnomocnik GKRPA Pani Karolina Biernacka, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Sołtykiewicz oraz Dyrektor szkoły Pani Danuta Ryfka.
    Zwieńczeniem obchodów Szkolnego Dnia Profilaktyki było wręczenie uczniom i klasom dyplomów oraz nagród ufundowanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Annopolu za co serdecznie dziękujemy.

Zebrane na korytarzu uczniowie edukacji wczesnoszkolnej odbierają nagrody za udział w konkursie plastycznym.                Uczniowie z klas młodszych ubrani na zielono na tle dekoracji - Drzewa dobrych myśli

Uczniowie klas 1-3 śpiewają piosenkę podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki, inscenizują ją ruchem. Dzieci ubrane w kolorach bieli i czerwieni  Kolorowy plakat przygotowany przez uczniów w ramach Szkolnego Dnia Profilaktyki