Uczniowie wraz z nauczycielami na zdjęciu grupowym na wzniesieniu Bachledówka w Czerwiennem koło Zakopanego. W tle panorama Tatr i Beskidu Żywieckiego.

W dniach 18-20 maja 2022 r. 54 uczniów naszej szkoły ( kl. VIa, VIIa, VIIb i VIIIc)  pod opieką nauczycieli wybrało się na 3-dniową wycieczkę do Wieliczki, Zakopanego  i okolicznych górskich miejscowości. Wyjazd  został  dofinansowany przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Celem programu Ministerstwa Edukacji i Nauki jest wsparcie organów prowadzących szkoły dla dzieci i młodzieży w uatrakcyjnieniu procesu edukacyjnego.

    Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka” -  jeden z polskich najcenniejszych zabytków, a także zabytek klasy światowej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Podążając turystyczną trasą,  podziwiali podziemne jeziorka, wspaniałe kaplice, oryginalne urządzenia, a także ślady prac górniczych. Potem odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku.
Następnie udali się na  najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjną ulicę w Zakopanem – Krupówki. Mieli tam okazję  podziwiać zabytki z terenu parku kulturowego, m.in.   kościół pw. Najświętszej Rodziny- neoromańską świątynię z kaplicą św. Jana Chrzciciela, wykonaną w zakopiańskim stylu.  Oglądali stragany z góralskim rękodziełem, lokalnymi produktami spożywczymi  i  pamiątkami.
    Drugiego dnia, pod okiem przewodnika górskiego, zdobyli Wielki Kopieniec  (1328 m) – szczyt wznoszący się w reglowej partii Tatr Zachodnich, pomiędzy Doliną Olczyską a Dolinką Chłabowską.   Pogoda dopisywała, dzięki czemu  stał się on  doskonałym punktem widokowym na  Tatry Wysokie oraz Czerwone Wierchy i Giewont. Malownicze szlaki górskie, zaśnieżone szczyty Tatr, błękitne niebo,  urokliwe dolinki i wiosenna roślinność sprawiały, że młodzi wędrowcy nie mogli wyjść z  zachwytu.  
To nie był koniec widokowych wrażeń. Późnym popołudniem wycieczkowicze udali się na Bachledówkę-  wzniesienie ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między Czerwiennem a Ratułowem, z którego  rozciąga się niepowtarzalna panorama górskich krajobrazów. Nasi  turyści, z pomocą przewodnika, wypatrywali Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch , Świnicę ,  Gubałówkę, a także słowackie szczyty: Lodowy, Hawrań, Łomnicę.     Potem  odwiedzili  klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej, które przybliża pamięć o dwóch wielkich Polakach, Prymasie Tysiąclecia kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz świętym Janie Pawle II. Góralskie wystroje wnętrz oraz niepowtarzalny klimat tych miejsc wprowadziły uczniów w refleksyjny nastrój.
    Trzeci dzień upłynął na zwiedzaniu Orawskiego  Parku Etnograficznego- wyjątkowego skansenu znajdującego  się w Zubrzycy Górnej w województwie małopolskim. Park funkcjonuje od 1937 roku, jednakże jego otwarcie nastąpiło dopiero 18 lat później. Miejsce to prezentuje dzieje, architekturę i kulturę regionu Górnej Orawy. Podróżnicy zwrócili  uwagę na oryginalność regionalnej kultury, która powstała w wyniku połączenia dwóch fali osadniczych. Ostatnim punktem wycieczki był kościół pw. Jana Chrzciciela we wsi Orawka, zaliczany  do najcenniejszych drewnianych kościołów południowej Polski. Jego budowę  datuje się na połowę XVII wieku.  Cenne wyposażenie kościoła pochodzi z XVII i XVIII w.  Organy kościelne datowane są na 1670 rok.  
    Wycieczka okazała się bardzo udana. W pamięci wszystkich jej uczestników na długo zapiszą się malownicze krajobrazy, urokliwe, zabytkowe miejsca , a także niezwykle sympatyczne chwile spędzone w górskim pensjonacie. Bez wątpienia był to czas radości, zachwytów, przyjaźni i cennych doświadczeń.

Uczniowie pod opieką przewodnika przed wejściem do szybu gnacego Jana Paderewskiego. w kopalni soli w Wieliczce.

Uczniowie zwiedzają kaplicę świętej.Kingi - największą kaplicę w kopalni soli w Wieliczce.
Uczniowie wędrują szlakiem górskim prowadzącym na Kopieniec w Tatrach.

Młodzież odpoczywająca przy potoku górskim na tatrzańskim szlaku turystycznym prowadzącym na Kopieniec Wielki.
Uczniowie siedzą na ławkach oraz na trawie - odpoczynek na Polanie Kopieniecw drodze na Wielki Kopiniec. W tle widok na pasmo Tatr.
Młodzież odpoczywająca na szczycie Wielkiego Kopieńca w Tatrach Zachodnich, za nimi rozciąga się panorama gór.
Uczniowie czerpią w ręce wodę ze strymyka przecinającego trasę wędrówki z Kopieńca do Kuźnic

Grupa młodzieży szkolnej na wieczornym spacerze Doliną Kościeliską w Tatrach.

Uczniowie i nauczyciele na schodach przez Sanktuarium pod wez. Matki Boskiej Jasnogórskiej - parafia ojców Paulinów na Bachledówce

Uczniowie słuchają przewodnika opowiadającego o historii XVII. wiecznego drenianego kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce

Uczniowie zwiedzają wnętrze zabytkowego kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce, siedzą w ławkach i podziwiają bogate malowidła świątyni, o których opowiada przewodnicza.

Grupa dziewcząt siedząca na ławeczce i stojąca, oczekując na zwiedzanie Muzeum -  Orawskiego Parku Etongraficznego.

Uczniowie siedzą w ławkach dawnej szkoły znajdującej się w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym, słuchają przewodnika i piszą kredą na tabliczkach.

Uczniowie obserwują panoramę Tatr i Beskidu Żywieckiego z Bachledówki  - wzniesienia na Pogórzu Spisko - Gubałowskim koło Zakopanego.